Od 60 lat spełniamy marzenia!

Powrót na stronę główną biura podróży.

Bezpieczny wypoczynek

SPEŁ NIAMY MARZENIA… SWOJEGO DZIECKA


Najważniejsza jest decyzja! Ważne jest, aby decyzja o wyjeździe dziecka na zorganizowany wypoczynek była podjęta wspólnie, czyli przez RODZICÓW i DZIECKO. Mamy tu na myśli pierwszy pobyt małego dziecka bez rodziców czy opiekunów. Jeśli dziecko będzie uczestniczyło razem z rodzicami w wyborze formy wypoczynku, nie poczuje się do niczego zmuszane i tym chętniej zdecyduje się na przebywanie tylko z rówieśnikami. Córka lub syn mogą mieć mnóstwo pytań, więc dobrze byłoby, gdyby rodzice dokładnie wyjaśnili różnice między kolonią a np. obozem sportowym. To będzie prawdopodobnie pierwsze w życiu dziecka dokonanie świadomego wyboru. Może interesuje się historią, może przyrodą, a może jazdą konną? Pamiętajmy! Niech rodzice starają się spełniać przede wszystkim marzenia swojej pociechy, a nie własne...

 

Wybierając kolonię czy obóz, trzeba wziąć także pod uwagę swoje możliwości finansowe, odległość miejsca wypoczynku od domu, zdrowie dziecka, a przede wszystkim wiarygodność organizatora.

W sprawdzeniu tej wiarygodności pomoże rodzicom i opiekunom publiczna baza danych o wypoczynku, uruchomiona w 2010 roku na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej http://wypoczynek.men.gov.pl  Tutaj każdy rodzic może się przekonać, czy dany turnus został zgłoszony do kuratorium oświaty. Na stronie internetowej na bieżąco są publikowane informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku.

 

CO SPRAWDZIĆ PRZED DOKONANIEM WYBORU?

 

Radzimy, aby przy decydowaniu się na konkretną ofertę kierować się jej charakterem edukacyjnym, np. planowanymi wycieczkami, poznawaniem przyrody, ciekawej historii miejsc, a także możliwościami aktywnego relaksu fizycznego w grupie rówieśników. Umiejętne połączenie przez organizatora tych elementów to dla dziecka szansa na niezapomniany wypoczynek.

 

CO PRZEKAZAĆ DZIECKU, ABY CZUŁO SIĘ BEZPIECZNE I ZADOWOLONE?

 

Mamy tu oczywiście na myśli przygotowanie małych dzieci, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy wyjeżdżaj bez rodziców lub nieczęsto spędzają czas na koloniach czy obozie. W przypadku starszej młodzież rodzice czy opiekunowie mogą służyć tylko dobrą i przyjacielską radą.

Przebywanie poza domem i znanym otoczeniem może w małym dziecku wywołać reakcję emocjonalną dlatego dobrze jest uprzedzić je, że chwile tęsknoty są rzeczą normalną i szybko mijają. Aby jednak dobrze przygotować małego człowieka pod względem psychicznym, trzeba przekazać mu jak najwięcej prawdziwych informacji o życiu na kolonii czy obozie, np. opowiedzieć jak wygląda dzień, jak przebiegają posiłki i kiedy jest czas na zabawę. Zachęcające do samodzielnego wyjazdu będą z pewnością obietnice atrakcyjnych wycieczek, zapowiedzi konkursów czy turniejów.

 

Istnieją także zasady, o których przekazaniu nie wolno zapominać:

  • Istotną rzeczą jest uświadomienie dziecku, że w czasie wyjazdu jego podstawowym opiekunem będzie wychowawca, i to na niego może liczyć jeśli potrzebuje pomocy, rady lub wsparcia albo jest chore. Należ także podkreślić że bez wiedzy wychowawcy nie można wychodzić poza teren kolonii nawet bardzo blisko.
  • Trzeba ustalić że dziecko ma koniecznie natychmiast informować zarówno opiekuna, jak i rodzica o wszelkich sytuacjach zagrożenia, np. obcych, zaczepiających je ludziach itp.
  • Dobrze jest zwrócić uwagę aby syn czy córka pilnowali swoich pieniędzy i nie nosili ich wszystkich przy sobie lub powierzyli część opiekunowi.
  • W czasie letnich wyjazdów rodzice muszą ostrzegać małe dzieci przed zbieraniem i jedzeniem jakichkolwiek leśnych owoców oraz grzybów, które mogą okazać się trujące, oraz przed kontaktem z bezpańskimi czy dzikimi zwierzętami.
  • Jeżeli miejsce wypoczynku znajduje się nad wodą rodzice powinni nauczyć syna lub córkę jak bezpiecznie zachowywać się na kąpielisku i zapewnić że w pobliżu zawsze znajdują się wychowawca oraz ratownik i do ich poleceń koniecznie trzeba się stosować
  • I na koniec zasada podstawowa: nauczmy dziecko zdecydowanie odmawiać gdy ktoś proponuje mu alkohol czy inne używki.

 

BAGAŻ DOBRZE PRZEMYŚANY

 

W zależności od wieku dziecka zwróćmy szczególną uwagę na rozsądnie skompletowany i zapakowany bagaż. Nie powinien on być przede wszystkim za ciężki, ponieważ nie zawsze znajdzie się osoba mogąca pomóc w przeniesieniu bagaż np. z autokaru do pokoju. Najlepiej aby był to jedna torba, walizka lub plecak i niewielki plecak podręczny. Zaleca się aby w sezonie zimowym w przypadku wyjazdów o charakterze sportowym dobierać sprzęt (narty, snow-board) do wzrostu, wagi i umiejętności młodego człowieka. Trudno obciążać tego typu obowiązkiem trenera prowadzonego zajęcia w czasie obozu, bo musi on przecież poświęcać czas na opiekę nad wszystkimi uczestnikami wyjazdu. Ma to również na celu nie tylko zachowanie zasad bezpieczeństwa, ale także ułatwienie uczenia się danej dyscypliny.

Kwota pieniędzy danych dziecku jako kieszonkowe zależ od możliwości finansowych każdego rodzica. Zaufany organizator często wie, jaką kwotą powinno dysponować dziecko w czasie pobytu, aby kupić sobie pamiątki czy potrzebne drobiazgi. Zawsze można także przesłać dodatkowe pieniądze na adres dziecka w ośrodku. W przypadku młodszych dzieci rodzice powinni skonsultować możliwość oddania kieszonkowego do depozytu wychowawcom.

 

W spakowanym bagaż małego dziecka powinny się znaleźć (w zależności od sezonu):

  • ubranie: nieprzemakalna kurtka lub kombinezon w zimie, nieprzemakalne obuwie, sandał, buty sportowe, pantofle, bielizna na każdy dzień, ubranie na ciepłą i zimną pogodę, nakrycie głowy, zimą dwie pary rękawiczek, a latem dwa stroje kąpielowe;
  • kosmetyki i środki higieny osobistej: pasta i szczoteczka do zębów, mydło, szampon (najlepiej w saszetkach), duży ręcznik plażowy i dwa ręczniki, grzebień chusteczki higieniczne, krem z filtrem UV;
  • długopis, notes z adresami, saszetka do zawieszania na szyi (na pieniądze), książka lub gra.

 

Dziecko powinno mieć ze sobą legitymację szkolną (w przypadku przejazdów PKP, ponieważ upoważnia ona do zniżek) oraz kartkę z adresem wypoczynku i telefonami kontaktowymi do rodziców, a w przypadku wyjazdu zagranicznego, w zależności od kraju docelowego, dokument uprawniający do przekroczenia granicy (dowód osobisty lub paszport). W przypadku wyjazdu na obóz plenerowy nie wolno zapomnieć o śpiworze, latarce, płaszczu przeciwdeszczowym.

 

Ewentualne lekarstwa, które dziecko stale przyjmuje, należy spakować wraz z przyklejoną do opakowania kartką zawierającą imię i nazwisko dziecka oraz dokładny sposób dawkowania leku. Informacje o lekach należy koniecznie zamieścić w karcie kolonijnej.

 

PAMIĘTAJMY!

 

Im więcej starań włożą rodzice w przygotowanie samodzielnego wypoczynku swojej pociechy, tym większą będą mieli satysfakcję słuchając po powrocie dziecka tylko fascynujących opowieści ;)